а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доискраде

доискрадат
Вид збор: Глагол, свршен
Искраде сѐ до крај, докраде.
Англиски: steal
Примери:
Вчера крадците ни ги доискрадоа вредните работи во куќата.
Изведенки
доискрадува несв.
доискрадуваат