а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доискорени

доискоренат
Вид збор: Глагол, свршен
Искорени сосема, до крај.
Англиски: root out
Примери:
Со строгите и навремени мерки ја доискоренивме болеста.
Изведенки
1. доискоренува несв.
доискоренуваат
2. доискоренување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК