а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доископа

доископаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ископа место до крај, ископа доволно.
Примери:
Мајсторите ги доископаа темелите.
Изведенки
1. доископува несв.
доископуваат
2. доископување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи