а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисколе

доисколат
Вид збор: Глагол, свршен
Исколе сѐ, сите до еден.
Англиски: butcher
Примери:
Доисколи ги сите кокошки во дворот.
Изведенки
доисколува несв.
доисколуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи