а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доискачи

доискачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искачи високо место сосема, до крај.
Англиски: climb Албански: ngrihem
Примери:
Планинарите го доискачија врвот попладнево.
2. Искачи некого или нешто до највисокото место.
Албански: ngrit
Примери:
Ви го доискачив куферот на најгорната преграда.
3. (се доискачи) Се искачи до определено место, заврши со искачувањето.
Англиски: climb Албански: ngrihem
Примери:
Се доискачивме до Горно Водно.
Изведенки
1. доискачува несв.
(се) доискачуваат
2. доискачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи