а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доискапе

доискапат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искапе до крај, докапе.
Англиски: bathe Албански: lahem
Примери:
Се доискапав со студена вода.
2. (се доискапе) Се искапе до крај, заврши со капењето.
Англиски: bathe Албански: lahem
3. Капе сосема нешто веќе накапано.
Англиски: stain Албански: njollë
Примери:
Го доискапав фустанот со сок од малини.
4. Заврши со капење.
Англиски: bathe Албански: lahem
Примери:
Стреите веќе доискапаа.
5. (се доискапе) Се искапе сосема.
Англиски: stain Албански: lahem
Примери:
Се доискапав со праската што ми ја даде.
Изведенки
доискапува несв.
(се) доискапуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи