а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доискаже

доискажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искаже се, разјасни до крај.
Англиски: tell Албански: shpreh deri në fund
Примери:
Во дискусијата тој ја доискажа почнатата мисла.
2. (се доискаже) Се искаже до крај.
Англиски: tell Албански: shpreh në tërësi
Примери:
Доискажете се за да ве разбереме.
Изведенки
1. доискажува несв.
(се) доискажуваат
2. доискажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи