а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисели

доиселат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исели сосема, до крај.
Англиски: move out Албански: shpërngul në tërësi
Примери:
Денес се доиселивме од поранешниот стан.
2. (се доисели) Се исели сосема, заврши со селењето.
Англиски: move out Албански: mbaroj me shpërngulje
Примери:
Денес се доиселивме од поранешниот стан.
Изведенки
доиселува несв.
(се) доиселуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи