а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доима

доимаат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да има, снема.
Англиски: disappear, end
Употреба: Разговорно
Примери:
Имав што имав и... доимав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК