а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доилка

мн. доилки
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена што дои свое дете.
Англиски: nurse Албански: gjijtare
Примери:
Доилката ја крена главата од своето дете.
2. Жена што дои туѓо дете.
Англиски: wet nurse Албански: mëndeshë
Примери:
Ќе ме примат за доилка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи