а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизјасни

доизјаснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изјасни нешто сосема, до крај.
Англиски: clear Албански: sqaroj në tërësi
Примери:
Крчовски се обидува да го доизјасни изворното дело со детали.
2. (се доизјасни) Се изјасни, се искаже сосема.
Англиски: declare Албански: deklaroj në tërësi
Примери:
Се доизјасни околу поднесениот предлог.
Изведенки
1. доизјаснува несв.
(се) доизјаснуваат
2. доизјаснување ср.
мн. доизјаснувања
глаг. им.
Пример: Не знам дали се потребни понатамошни доизјаснувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи