а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизѕида

доизѕидаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изѕида до крај, сосема.
Англиски: build
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Доизѕида куќа на три ката.
Изведенки
доизѕидува несв.
доизѕидуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи