а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизучи

доизучат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47015
Изучи до крај некоја дејност, училиште, степен на образование.
Англиски: learn
Употреба: Образование
Примери:
Диме го доизучи ковачкиот занает кај друг мајстор.
Изведенки
1. доизучува несв.
доизучуваат
2. доизучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК