а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизрече

доизречат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изрече сè, до крај.
Англиски: express Албански: tregoj të gjitha
Примери:
Не ми дадовте можност да се доизречам.
2. (се доизрече) Се искаже до крај.
Англиски: express Албански: rrëfej, tregoj deri në fund
FlexiMac
 менување на македонски глаголи