а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизрази

доизразат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43135
1. Изрази нешто сосема, до крај.
Англиски: clarify Албански: shpreh në tërësi
Примери:
Песната ја доизразува мудрата идеја: се да се создава по законите на убавото.
2. (се доизрази) Се доизјасни, го докаже тоа што го мисли.
Англиски: clarify Албански: shprehë të gjitha
Примери:
Оставете ме за момент да се доизјаснам.
Изведенки
доизразува несв.
(се) доизразуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК