а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизлезе

доизлезат
Вид збор: Глагол, свршен
Излезе сосема, до крај.
Англиски: come out
Изведенки
доизлегува несв.
доизлегуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи