а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизлади

доизладат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Излади нешто сосема, добро, доволно.
Англиски: cool off Албански: ftohë në tërësi
Примери:
Го доизлади млекото ставајќи го на студено место.
2. (се доизлади) Се излади добро, доволно.
Англиски: cool off Албански: ftohë mjafteushëm
Примери:
Времето се доизлади со дождот.
Изведенки
доизладува несв.
доизладуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи