а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизеде

доизедат
Вид збор: Глагол, свршен
Изеде се, до крај, дојаде.
Англиски: eat up
Изведенки
доизедува несв.
доизедуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи