а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиздроби

доиздробат
Вид збор: Глагол, свршен
Издроби нешто до крај, додроби.
Англиски: crumble
Примери:
Таа ја доиздроби зелката.
Изведенки
доиздробува несв.
доиздробуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи