а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиздели

доизделат
Вид збор: Глагол, свршен
Издели сѐ, до крај, доподели, разграничи сосема.
Англиски: divide
Примери:
Таткото го доиздели имотот.
Изведенки
доизделува несв.
доизделуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи