а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиздаде

доиздадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде нешто до крај, сѐ што има.
Англиски: give out Албански: jep krejt
Примери:
Ја доиздадовме старата облека за сиромашните.
2. Издаде книга, списание до крај, сите примероци или томови.
Англиски: publish Албански: botoj
Примери:
Македонска книга ги доиздаде собраните дела на Блаже Конески.
Изведенки
доиздава несв.
доиздаваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи