а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизгради

доизградат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55331
1. Изгради нешто до крај.
Англиски: build Албански: ndërtoj
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Ја доизградивме куќата летово.
2. Подигне на повисоко ниво (образование, стручност, знаење).
Англиски: educate Албански: edukoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Новата средина ја доизгради нејзината личност.
3. (се доизгради) Се подигне на повисоко ниво.
Англиски: educate Албански: edukoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Читајќи многу, се доизгради интелектуално.
Изведенки
1. доизградува несв.
доизградуваат
2. доизградување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК