а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизгори

доизгорат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгори до крај, догори.
Англиски: burn out
Изведенки
доизгорува несв.
доизгоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи