а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизгмечи

доизгмечат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгмечи сосема, до крај.
Англиски: squeeze
Изведенки
доизгмечува несв.
доизгмечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи