а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизгледа

доизгледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгледа нешто или некого сосема, од сите страни, заврши со гледање.
Англиски: watch Албански: vështroj në tërësi
Примери:
Ја доизгледа претставата и му се допадна.
2. Догледа, дочува старо лице (или дете).
Англиски: care Албански: kujdesem deri në fund
Употреба: Преносно значење
Примери:
Синот ги доизгледа родителите.
Мајка ми почина, па мене ме доизгледа баба ми.
Изведенки
доизгледува несв.
доизгледуваат