а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизгине

доизгинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгине се, сите до еден.
Албански: vdes
2. Загине, се загуби, исчезне до крај, сосема.
Албански: zhdukem, vdes
Изведенки
доизгинува несв.
доизгинуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи