а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизгаси

доизгасат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгаси нешто до крај, сосема, изгаси сѐ.
Англиски: extinguish
Примери:
Огнот доизгаси.
Изведенки
доизгасува несв.
доизгасуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи