а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизгази

доизгазат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгази нешто до крај, сосема, заврши со газењето.
Англиски: stamp out
Примери:
Го изгази снегот околу влезната врата од куќата.
Изведенки
доизгазува несв.
доизгазуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи