а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизврви

доизврват
Вид збор: Глагол, свршен
Помине нешто (место, пат) до крај.
Употреба: Архаизам
Изведенки
доизврвува несв.
доизврвуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи