а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизвлече

доизвлечат; доизвлечи, доизвлечете; доизвлеков, доизвлекоа; доизвлекол, доизвлекле; доизвлечев, доизвлечеа; доизвлечел; доизвлечен
Вид збор: Глагол, свршен
Извлече сосема, до крај.
Англиски: pull out, drag
Примери:
Војниците го доизвлекоа чамецот на брегот.
Изведенки
1. доизвлекува несв.
доизвлекуваат
2. доизвлечува несв.
доизвлечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК