а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизвитка

доизвиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Извитка до крај, сосема.
Англиски: bend
Примери:
Ги доизвитка шипките за оградата.
Изведенки
доизвиткува несв.
доизвиткуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи