а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизветрее

се доизветреат; доизветреј се, доизветрејте се; се доизветреав, се доизветреаја; се доизветреал; доизветреан; (ќе) се доизветреев, (ќе) се доизветрееј ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Се изветри сосема, до крај.
Англиски: evaporate, ventilate
Изведенки
доизветрува несв.
доизветруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи