а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизвезе

доизвезат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши, доизработи нешто со везење.
Англиски: embroider Албански: përfundoj
Примери:
Марика го доизвезе гобленот.
2. Извезе сѐ што било за везење.
Англиски: embroider Албански: qëndis
Примери:
Ги доизвезов сите цветови на чаршафот.
3. Извезе во друга земја нешто до крај, заврши со извозот на некоја стока.
Англиски: export Албански: eksportoj
Примери:
Ги доизвезовме и преостанатите неколку тона пиперки.
Изведенки
доизвезува несв.
доизвезуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи