а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизведе

доизведат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изведе сè, сите; заврши со изведувањето.
Англиски: perform Албански: kryen
Примери:
Пожарникарите ги доизведоа сите жртви од зградата.
Старецот не доизведе до една полјанка.
Ја доизведе равенката.
И покрај техничките проблеми, актерите ја доизведоа претставата.
2. За птици - веде малечки до крај.
Англиски: breed Албански: shumëzon
Примери:
Квачката ги доизведе пилињата.
3. (се доизведе) Се изведе (сите).
Англиски: hatch Албански: kurdis
Примери:
Пилињата се доизведоа.
Изведенки
1. доизведува несв.
доизведуваат
повт.
2. доизведување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи