а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизброи

доизбројат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со броењето, ги изброи сите до еден.
Англиски: count
Примери:
Ги доизброи јаболката и си касна едно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи