а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизбрка

доизбркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ги брка сите, до еден.
Англиски: chase away
Примери:
Сосетката ги доизбрка кокошките од нејзиниот двор.
Изведенки
доизбркува несв.
доизбркуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи