а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизбрише

доизбришат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Избрише сосема докрај.
Англиски: wipe off Албански: fshij deri në fund
Примери:
Чекај малку, да ја доизбришам масата.
2. (се доизбрише) Се избрише до крај, сосема.
Англиски: wipe off Албански: fshij deri në fund
Примери:
Натписите се доизбришаа од дождот.
Изведенки
1. доизбришува несв.
(се) доизбришуваат
2. добришување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи