а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизблуе

доизблујат; доизблуј, доизблујте; доизблув, доизблуја; доизблул; (ќе) доизблуев, (ќе) доизблуеја; (ќе) доизблуел; доизблуен
Вид збор: Глагол, свршен
Поврати сѐ, до крај, заврши со повраќањето.
Англиски: vomit
Изведенки
доизблува несв.
доизблуваат