а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизбистри

доизбистрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За вода, течност или раствор - направи да се избистри сосема до крај.
Англиски: clear Албански: i pastër
Примери:
Рибата - чистач ја доизбистри водата во аквариумот.
2. Се доизбистри, стане бистар.
Англиски: clear Албански: pastroj
Примери:
Небото се доизбистри.
3. Се доизбистри (прен.), добие поранешен сјај.
Англиски: clear Албански: i pastër
Примери:
Очите ми се доизбистрија кога ставив од капките.
Изведенки
доизбиструва несв.
(се) доизбиструваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи