а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизбели

доизбелат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пере нешто бело (обично ткаенина) до целосно обелување, исчистување.
Англиски: whiten Албански: zbardhoj krejt
Примери:
Ги доизбели јамболиите, па ги спростре крај брегот да се сушат.
2. доизбелее
Албански: zbardhoj krejt
FlexiMac
 менување на македонски глаголи