а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизбелее

доизбелеат
Вид збор: Глагол, свршен
Избелее уште повеќе, сосема.
Англиски: bleach
Примери:
Ги доизбелеавме маиците чувајќи ги на сонце.
Платното доизбелеа од многу перење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи