а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизбања

доизбањаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со бањањето на некого.
Англиски: wash Албански: mbaroj larjen
Примери:
Го доизбања детето и го стави в постела.
2. (се доизбања) Се избања до крај.
Англиски: bathe Албански: laj deri në fund
Примери:
Детето се доизбања самото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи