а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизбара

доизбараат
Вид збор: Глагол, свршен
Бара нешто до крај, пребара.
Примери:
Ги доизбарав сите податоци, но не го сретнав тој што ми требаше.
Изведенки
доизбарува несв.
доизбаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи