а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизарчи

доизарчат
Вид збор: Глагол, свршен
Потроши нешто (обично пари) сосема, до крај.
Англиски: spend
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги доизарчи парите и си дојде дома.
Изведенки
доизарчува несв.
доизарчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК