а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизаби

доизабат
Вид збор: Глагол, свршен
Изаби до крај, сосема.
Англиски: wear out
Примери:
Го доизабивме ножот и не е за употреба.
Изведенки
доизабува несв.
доизабуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи