а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доигра

доиграат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши игра, престане да игра.
Англиски: play
Примери:
Доиграјте ја играта, па соберете ги играчките.
Ја доиграа партијата шах.
Ќе го доиграм валцерот, па ќе си одам.
Изрази
Штом си се фатил на орото, ќе го доиграш - ако се започне некоја работа, треба да се заврши.
Изведенки
1. доигрува несв.
доигруваат
2. доигрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи