а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозрее

дозреат; дозреј, дозрејте; дозреав, дозреаја; дозреал; дозреан; дозреев, дозрееја; дозреел; дозреен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44063
1. Стане зрел, узрее добро.
Англиски: ripen Албански: piqet
Примери:
Неколку лози дозреаја по завршената берба.
2. Достигне полн физички, психички развој, полна зрелост.
Англиски: mature Албански: piqet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој дозреа и стана свесен за некои животни компромиси.
Изведенки
1. дозрева несв.
дозреваат
2. дозрејува несв.
дозрејуваат
3. дозревање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК