а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дознака

мн. дознаки
Вид збор: Именка, женски род
1. Парична испратница преку банка или пошта.
Англиски: remittance Албански: dërgim
Употреба: Економија
Примери:
Парична дознака од странство.
2. Налог за исплата пари.
Англиски: remittance Албански: triskë, dërgesë
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи