а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дознае

дознам
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде до сознание за нешто, разбере нешто ново, непознато.
Англиски: find out Албански: marr vesh
Примери:
Од разговорот дознав каде е мојата група.
Во Белград дознал за несреќната судбина на својот брат.
Изведенки
1. дознава несв.
дознаваат
2. дознавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи