а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозира

дозираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Определи, определува, даде, дава доза.
Англиски: dose
Примери:
Неправилно му го дозирате лекот на пациентот.
Изведенки
1. дозирање ср.
глаг. им.
2. дозираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи